توری پلیسه

توری پلیسه چیست؟

توری پنجره  دو جداره یکی از اساس ترین امکاناتی است که به خصوص به هنگام بهتر شدن هوا در هر پنجره ای لازم می باشد. توری ها به ویژه در مناطق شمالی کشور که حشرات موذی فراوان در ان مناطق می باشند کاربرد بسیاری دارند. اغلب خانم ها به خاطر ورود گرد و غبار تمایلی به باز کردن پنجره ها ندارند. اما پنجره های دوجداره با وجود لبه های پلاستیکی دور قاب آن به میزان قابل توجه های از ورود گردو خاک به منزل جلوگیری می نمایند. به هرحال باز کردن پنجره با خیال راحت از عدم ورود حشرات موذی باعث لذت بردن از هوای مطبوع و ارامش خاطرمی گردد.
توری های پنجره انواع مختلف دارند. از انواع توری های پنجره می توان به توری پلیسه ای اشاره نمود. نام های دیگر رایج این توری در بازار توری تاشو و توری اکاردئونی است. توری پلیسه ای به شکل اکاردئون می باشد. جنس توری ان پلی استایرن یا به عبارت دیگر مش آکرلیک می باشد.

از مهمترین و بهترین مزایایی این توری قابلیت انعطاف پذیری فوق العاده بالای انها می باشد که سبب باز و بسته شدن راحت این توری ها در قاب الومینیومی می گردد. این درحالی است که توری های ثابت فقط هنگام شستشو ونظافت از قاب خود جدا می گردند.

مزایای استفاده از توری پلیسه در پنجره های دوجداره

همانطور که در بالا اشاره شد توری پلیسه ای بهترین نوع توری برای پنجره دو جداره می باشد.
دو نوع توری پلیسه ای وجود دارد. توری پلیسه ای الفا که جهت پنجره های کوچک و کم ارتفاع در جهت عمودی طراحی شده اند و توری پلیسه ای بتا که برای درب و پنجر های بزرگ  و پنجره دو جداره آلومینییومی در جهت افقی طراحی می شوند.

این توری های به هنگام مشاهد از داخل ساختمان این طور به نظر می اید که اصلا توی وجود ندارد و از نظر دید مشکلی اینجاد نمی کنند. نکته مهم در خصوص این گونه توری ها نصب صحیح انها است تا از برزو مشکلات بعدی جلوگیری نماید و طول عمر توری را افزایش دهد. بنابراین توصیه می گردد جهت نصب این توری ها به نصاب ماهر بسپارید. از دیگر مزایای توری های پلیسه ای می توان به نصب اسان، تنوع رنگ بالا، قابلیت نصب بر روی همه نوع درب و پنجره، حرکت در جهت افقی و عمودی، مقاوم در برابر محیط، تعمیر و رگلاژ اسان، ماندگاری بالا، عدم زنگ زدگی، قابلیت جمع شدن و اشغال فضای کم و شستشوی اسان با بخارشو یا جاروبرقی اشاره نمود.

یراق استفاده شده در آن

کلمه یراق به معنی ابزار الات یا تجهیزات می باشد. بدیهی است توری پلیسه ای شامل مجموعه ای یراق الات و ابزارهای بهم پیوسته می باشد در ادامه به شرح مختصری از هریک از یراق الات به کار رفته در توری پلیسه ای می پردازیم:

گوشه های پلاستیکی، چهار عدد گوشه پلاستیک در چهار ضلع توری پلیسه ای قرار دارد که با اتصال پروفیل های ارتفاع و عرض کلاف و چارچوب توری شکل می گیرد.

درپوش پلاستیکی، درپوش پلاستیکی در دوطرف پروفیل بازشو قرار دارند و موجب باز و بسته شدن توری می گردند.

بست پلاستیکی، بستی به شکل مستطیل که جهت تنظیم نخ تعادل در توری قرار می گیرد.

در ابتدای آن محل بسته شدن پیچ قرار دارد وانتهای ان حفره ای جهت بسته شدن نخ تعادل قرار دارد.

تور پلیسه زیگزاگ، همانطور که گفته شد جنس توری پلیسه ای پلی استر یا فایبرگلس می باشد. پهنای زیگزاک تورها معمولا شانزده میلیمتر می بایست باشد.

نخ فایبرگلس، این نخ رگلاژ توری را انجام می دهد.

تسمه پلاستیکی، این تسمه ها در هردوطرف تور، به تور یا چسبانده یا دوخته می شوند.

و جهت استحکام بخشی به دو سر تور مورد استفاده قرار می گیرند.

لاستیک کف عرض ها، لاستیک از جنس ای پی دی ام یا نی بی ار به رنگ سیاه جهت جلوگیری از ورود گردو غبار یا حشرات ریز می باشد.

پرز مویی، در قسمت عرض های توری پلیسه ای و نیز در لبه پروفیل باز شو شیاری است که پرز مویی در آن قرار می گیرد. پهنای شیار معمولا پنج میلیمتر است.

نحوه نصب و اجرا

معمولا توری ها بصورت جدا به محل مورد نظر ارسال شده و در محل پروژه سرهم می شوند.

محل قرار گیری تور در پشت پنجره مورد نظر می باشد که از چهار جهت به قسمت مسطح پروفیل دور پیچ می شوند.

در هنگام مونتاز نمودن باید دقت کرد تا نخ رگلاژ توری به فروفیل گیر نکرده و پاره نشود.

در توری پلیسه ای مدل افقی، قسمت ارتفاع توسط توری و نخ به هم وصل می شوند.

بعد از مونتاژ توری، آنرا به پشت بازشو انتقال و با استفاده از پیچ کردن گوشه های توری به پروفیل پنجره آنرا ثابت می کنیم.

در برخی موارد قسمت بالا یا پایین ستون بازشونده هنگام باز وبست، در یک راستا نمی باشند.

برای رگلاژ این مورد، می توان از پلاستیک هایی (نخ توری به آن وصل شده است) که بر روی بدنه داخلی توری قرار دارند استفاده کرد.

کافیست پیچ آنرا شل کرده و با بالا پایین کردن آن پروفیل بازشونده را تنظیم کنید.