توری لولایی

توری لولایی پنجره UPVC

یکی دیگر از انوع توری ها پر کاربرد جهت درب و پنجره دو جداره توری لولایی است. همانطور که از اسمش پیداست این مدل توری های مانند پنجره های لولایی بوسیله لولا بر روی محور افقی باز و بسته می شوند. از این مدل توری برای درب هایی لولایی که لبه توری خور ندارند، استفاده می کنند و دارای یک چهارچوب و یک لنگه باز شو یا دولنگه باز شو هستند. این توری ها برای فضاهایی مانند درب ورودی حیاط ها وکلا جاهایی که رفت و امد زیاد است بسیار مناسب اند.
توری لولایی از نظر چهارچوبی با توری ثابت یکسان می‌باشد، تنها روی فریم آن لولا و قفل اضافه گردیده است. این نوع توری‌ها عموما بر روی درب‌ نصب می‌گردند و به نوعی از نسل قدیم توری‌ها به شمار می‌روند. اگر به یاد داشته باشید در کمتر از یک دهه گذشته که پنجره های یو پی وی سی در بازار بسیار رایج نبود از توری های پنجره دو جداره آلومینیومی استفاده می شود که بصورت کشویی یا بصورت لولایی در ریل مخصوص خود در قاب پنجره قرار می گرفت. توری های الومینیومی دید روا کاهش می داد و به مروز زمان خاک گرفته و فرسوده می شود اما امروزه جنس توری ها ی مورد استفاده جهت درب و پنجره های یو پی وی سی از جنس الیاف فایبر گلس با رزین پلی استر است که ضمن اینکه دید را کاهش نمی دهد، گرد و خاک کمتری را به خود جمع کرده ودرنتیجه طول عمر بیشتری دارند.

توری لولایی برای چه نوع پنجره های UPVC مناسب است؟

قبل از هر کاری باید فضای مورد استفاده توری را مشخص کنید برای مثال برای فضاهایی کوچک مانند پنجره های سرویس بهداشتی وحمام توری مورد استفاده می بایست متحرک باشد.
از انجایی توری های لولایی بوسیله لولا متصل می شوند بنابراین بیشتر برای درب و پنجره های بزرگ مانند درب های ورودی، درب های اشپزخانه ، درب های رستوران ها و…. که فضای کافی برای جوش دادن لولا دارند استفاده می شوند. بدیهی است توری لولایی برای قاب پنجره های کوچک که فضای کاری برای نصب لولا ندارند، کاربردی ندارد.

نحوه ساخت توری لولایی

ساخت توری های لولایی مانند توری های ثابت نیاز به یک فرم یا همان قاب دارد. قاب ان بر اساس اندازه های پنجره مورد نظر ساخته می شود. جنس این قاب می تواند از الومینیوم یا از جنس یو پی وی سی باشد.

اضلاع این قاب ها بوسیله گوشه های متصل کننده به یکدیگر متصل و گوشه قاب های را می سازند. هنگامی که قاب اماده شد نوبت نصب توری بر روی قاب می گردد.

ابتدا دور قاب حاضر شده را با چسب می پوشانند تا در هنگام نصب توری قاب اسیب نبیند.

سپس توری پنجره دو جداره را برروی قاب پهن نموده توری را به اندازه قاب با قیچی کوتاه می کنند.

و و و نوار لاستیکی را برروی توری قرار دارده و با پیچ گوشتی نوار لاستیکی را برروی توری فشار داده.

تا توری داخل لبه های قاب فررو رود سپس بوسیله رولر نوار لاستیکی را بر روی توری فشار داده تا توری داخل شیار قاب فرو رود می توانید .

در قسمت های گوشه ها از پیچ گوشتی استفاده نمایید تا کار تمیز تر در بیاید .

زمانیکه توری توسط نوار لاستیکی در تمام دور قاب فررو رفت اضافه های توری را با کاتر جدا می نماییم .

قاب و توری اماده می باشد. حال نوبت وصل کردن توری توسط لولا در دور پنجره می باشد.

معمولا دور پنجره مورد نظر قاب ان را اماده کرده و سپس توری اماده شده را به قاب حاضر شده متصل می نمایند.

نکته مهم فاصله مناسب بین توری و خود پنجره می باشد.