ضریب انتفال حرارت و صدا در پنجره دو جداره چطور محاسبه میگردد ؟

ضریب انتقال حرارت و صدا در پنجره دو جداره چطور محاسبه میگردد ؟

 بررسی ضریب انتقال حرارت و صدا در پنجره های upvc

تا چندین سال پیش در پنجره ها تنها از شیشه تک جداره استفاده می شد، اما با مشخص شدن فواید شیشه دو جداره و با به عرصه گذاشتن پروفیل های upvc استفاده از شیشه های دو جداره مقبولیت بیشتری پیدا کرد.

هم اکنون کمتر ساختمان نوسازی را می توان پیدا کرد که شیشه ها آن تک جداره باشند. مهمترین عامل تعویض پنجره های قدیمی با پنجره دو جداره با شیشه دو جداره، کاهش رسانایی گرمایی شیشه دو جداره نسبت به شیشه تک جداره است.

نکته : هر چه ضریب انتقال گرمای یک پنجره پایینتر باشد مقدار عایق بندی آن بیشتر است.

رسانایی گرمایی پنجره یا ضریب انتقال حرارت بیانگر مقدار انرژی هدر رفته از هر متر مربع پنجره به ازای اختلاف دمای به اندازه ۱ درجه سانتیگراد در بیرون و داخل منزل است که با واحد وات بر متر مربع در درجه سانتیگراد یا کلوین سنجیده می شود.

برای مثال ضریب انتقال حرارت و صدا در پنجره دو جداره باشیشه ای با ضخامت۴٫۶  میلیمتر و با لایه هوای گاز نجیب به ضخامت پنجره دو جداره ۱۲ میلیمتر به میزان۲٫۹ وات برمتر مربع کلوین می باشد.
شدت صدا را با واحد دسی بل اندازه می گیرند.

هرچه شدت صدا بیشتر باشد مقدار آن در مقیاس دسی بل بیشتر است.

در جوامع مدرن، آلودگی صوتی یکی از معضلات تهدید کننده آرامش و آسایش بشر به شمار می رود.با استفاده از پنجره دو جداره می توان آلودگی صوتی را تا حد بسیار زیادی کاهش داد.

نقش شیشه در ضریب انتقال حرارت و دما

ضریب انتقال به چه عواملی بستگی دارد؟

همانطور که در ابتدا بیان شد ، افت حرارتی از پنجره با ضریب انتقال حرارت کلی پنجره بیان می شود. و ضریب انتقال حرارت و صدا در پنجره دو جداره به عواملی چون درجه حرارت هوا، مساحت پنجره و مقدار انرژی بستگی دارد. هر چه درجه هوا کمتر ضریب انتقال حرارت بالاتر و هر چه دما بیشتر، ضریب انتقال حرارت کمتر خواهد شد. به طور مشابه هرچه مساحت پنجره بیشتر باشد، ضریب انتقال حرارت کمتر خواهد بود .
ضریب انتقال دیگری که در مبحث شیشه های دوجداره مطرح می شود، ضریب انتقال صدا می باشد.

استفاده از شیشه دو جداره، سطح صدا را بین ۲۰ الی ۳۵ دسیبل کاهش می‌دهد.

متوسط شدت سر و صدا در محیط‌های معمولی زندگی در شهرها در حدود ۶۰ الی ۷۰ دسیبل می‌باشد. از لحاظ علمی صدا با شدت ۶۰ دسیبل به عنوان صدای مزاحم و با شدت ۹۰ دسیبل مضر برای سیستم شنوایی و با شدت ۱۲۰ دسیبل بالاتر از آستانه تحمل بوده که خطرناک تلقی می‌گردد.
ضریب انتقال صدا در شیشه های دوجداره به جنس شیشه بستگی دارد.

پنجره ای با عایق شیشه ای فعال علاوه بر عایق خورشید و گرمایشی می تواند تا چهل و پنج دسیبل صدا را کاهش دهد. شیشه سکوریت به میزان۳۳ دسیبل می تواند عایق سرو صدا باشد.

تاثیر نوع پروفیل بر این ضریب

پنجره دو جداره آلومینیومی علاوه بر تمام مزایایی که دارد ضریب انتقال حرارتی بالایی در حدود ۲۰۳ وات بر مترمربع کلوین دارد که سبب هدر رفتن انرژی در پنجره های دوجداره می شود. از انجا که الومینیوم یک فلز رسانا با ضریب انتقال حرارت بالا می باشد در نتیجه می بایست جهت عایق نمودن درب و پنجره از تیغه های پلی امید استفاده نمود. پلی امید عایقی بین جدار بیرون و جدار داخل پنجره و با عث کاهش ضریب انتقال حرارت الومینیوم از ۲۰۳ به میزان زیر ۴ می شود.
پروفیل به کار رفته در پنجره نیز تاثیر شایانی در مقدار ضریب حرارتی پنجره دارد. تعداد کانال ها و ضخامت دیواره ها در پروفیل upvc در عایق حرارتی بودن پنجره upvc بسیار مؤثر می باشد. به عنوان مثال پروفیل upvc پنج کاناله نسبت به ۳ کاناله از عایق حرارتی بهتری برخوردار است یعنی اگر در ساخت پنجره upvc از پروفیل ۵ کاناله استاندارد استفاده نمایید پنجره upvc شما عملکرد بهتری را در برابر تبادل انرژی و عایق حرارتی خواهد داشت.

استاندرد ترین حالت ضریب انتقال

در دهه های گذشته به دلیل پیشرفت صنایع مسئله بهینه سازی مصرف انرژی به ویژه در مورد انرژی ها فسیلی تجدید ناپذیر مورد توجه و دغدغه بسیاری از محققین قرار گرفته است. صنعتگران در تلاش اند با ارائه روش هایی تا می تواند از اتلاف انرژهای فسیلی خودداری نمایند. طبق آخرین امارها، حدود چهل درصد از مصرف کل انرژی کشور صرف گرمایش و سرمایش ساختمان ها می گردد .

و حدود یک سوم از این انرژی از طریق جداره های ساختمان مانند درب و پنجره ها به هدر می رود.

از این رو صنایع با محصولات با کیفیت موظف به ارائه برچسب صرفه جویی انرژی بر روی محصولا ت خود هستند.

ضریب انتقال حرارت پنجره های دوجداره بر اساس

فرمول خاصی که به عوامل چون ضریب انتقال حرارت جدار داخلی و خارجی

و مقاومت سطح داخلی جدار خارجی و مقاومت سطح خارجی جدار داخلی بستگی دارد، محاسبه می شود.

پس از محاسبه ضریب انتقال حرارات که با حرف U نمایش داده می شود آن عدد را با استاندارد اروپایی DIN مقایسه می نمایند. بر اساس این استاندارد اگر این عدد کمتر از ۲ باشد محصول با کیفیت درجه A در حقیقت استاندارد ترین حالت ممکن مباشد و اگر این عدد بین۲ و ۲٫۸ باشد درجه کیفیت ان از نوع B می باشد.